sobota 1. června 2013

V síle je krása

A nejen v ní.

Řekli byste své kámošce, že je hnusná?
Nebo že je tlustá?
Řekli byste to vůbec nějakému svému známému?
Ne, pokud nejste úplný trotl.

Ale proč to tedy tak často říkáte sami sobě?

Co tím chci říct? Že krása je také v sebevědomí. Když se na sebe teď podíváte do zrcadla, co vidíte? Já vám řeknu to, co byste měli vidět

Měli byste vidět někoho, kdo pracuje na tom, aby byl tou nejlepší verzí sebe sama.
Někoho jedinečného, nikdo takový už po světě nechodí.

Píšu to proto, že jsme na sebe často přehnaně kritičtí, obzvláště my ženy. Vidíme na sobě akorát samé nedostatky. Přehnaně se pozorujeme, kontrolujeme a podceňujeme.


Samozřejmě, že nějaká ta sebekritika je důležitá, pokud je konstruktivní. Aby nás motivovala v našem snažení, abychom se stali lepším člověkem.

Ale je velký rozdíl právě mezi touto konstruktivní kritikou a negativním vztahu k sobě samému.
Musíme se naučit sami k sobě být milí, mít sebeúctu a sebevědomí. Negativní myšlenky nám vůbec nic nedají a akorát nás vzdálí od dosažení našich cílů, ať už jsou jakékoli. Protože to, co se nám odehrává v hlavě, je to nejdůležitější.
 
Když už mluvím o nízkém sebevědomí, musím taky nakousnout téma anorexie, právě ta (společně s dalšími poruchami příjmu potravy) je často vyústěním sebenenávisti a s ní spojenou přehnanou kritikou svého těla a vzhledu. Víte, co mě na tomto děsí nejvíc? Že existují i ''návody'' jak se stát anorektičkou.
 
Jezte nazí před zrcadlem
Pokud máte neodbytný pocit hladu, zkuste si dát sousto do pusy a pak jej vyplivněte
Pokud vám začne hlasitě kručet v břiše, mírně se do něj bouchněte, přestane to
Nauč se milovat ten prázdný pocit ve tvém žaludku
.
.
.
 
A samozřejmě spoustu dalších ''chytrých'' rad si můžete přečíst na každém druhém pro-ana blogu. Tohle je prostě věc, která vás dostane až na dno. Ale co daným holkám, které se mezi sebou ještě navzájem podporují, můžete tak poradit? Já to znám - pokud si něco vezmou do hlavy, tak to tam zůstane a nikdo jinej, kromě nich, s tím nic neudělá.
 
 
Právě toto je způsobeno akorát psychikou. Každá anorektička má jinou minulost, jiné důvody, proč se ''do toho'' dostala, ale vždycky je to způsobeno s touhou potrestat se.
 
Ony vědomě ničí jak tělo, tak duši. Zkouší, co všechno jejich tělo vydrží, kam až můžou zajít, co se pak stane. Jídlo je pro ně jeden z prostředků sebekontroly - vše se točí kolem něj. Většina z nich si ale uvědomuje, že je problém. To ale neznamená vůbec nic, protože právě v tu chvíli začíná ten nejtěžší boj - boj se svou hlavou. Jedna část se chce vyléčit, druhá jí nabádá k pravému opaku. Tady se skutečně projeví, jak silná jste osobnost a co zvládnete. Bojujete totiž v podstatě sami proti sobě.
 
Sexy????
Ale nebudeme se přece bavit jen o anorektičkách. Právě poslední dobou se většina společnosti orientuje už ''opačným směrem''. Teď nemyslím baculky, myslím skutečně silné, sebevědomé ženy.
 
Žádné fotky tenkých nožiček. Žádné obrázky křehkého zápěstí a zalepených úst. Mění se, jak ženy cvičí. Jak jí. Jak o sobě přemýšlí.
 
 
 
Soustředí se na to, čeho je ženské tělo schopné a nehoní se za odpornou vychrtlostí.
Dříve se ženy chlubily tím, kolik kardia dělají a jak málo toho za den sní. Jejich jídelníčky byly plné nízkotučných jogurtů a ledového salátu. Bály se jen pohlédnout na činku z obavy, že jim narostou pracky jak vysloužilému kulturistovi.
 
 
 
Ale časy se mění. Thinspo se konečně posouvá někam do temných koutů, odkud k nám přišlo, a do popředí se dostávají citace jako ''Strong is the new skinny!''. Pracujeme na tom, kolik kliků dokážeme udělat. Kolik zvednem na dřepu. Fotíme si nově rýsující svaly a snažíme se o budování dalších.
 
Konečně posouváme své hranice. Dáváme si vyšší cíle, což je jen a jen dobře. Protože my nejsme slabší než chlapi.
 
Beru, že je dokázáno, že ženy se díky nižší hladině testosteronu nemůžou stát tak velkými jako největší muži a ani nedokážou zvednout tolik, co ti nejsilnější chlapi. To neznamená, že ženy nemůžou být silné, dělat shyby, kliky a zvedat těžké váhy. Můžete narazit na spoustu žen, které zvednou víc než jejich kámoši, a stále si zachovávají ženskou figuru. Jen já třeba udělám daleko víc pánských kliků, než drtivá většina mých spolužáků.
 
 
Je spousta žen, které vypadají ''drsně'' a to ne proto, že se tak narodily, ale proto, že jsou opravdu silné. A to může být každá z nás. Chce to akorát chtít.
 
Vemte si takovou Demi Moore ve filmu G.I. Jane. Ve většině filmů to vždycky byla normální krásná ženská, ale pro roli v tomto filmu musela podstupit tvrdé tréninky, aby svou postavu dotáhla k takové dokonalosti a předvedla tam pak třeba i shyby a kliky na jedné ruce. No a v neposlední řadě se i psychicky připravila na to, že si oholí i hlavu.
 
 
Člověk se silným nenarodí, musí se k tomu dostat překonáváním překážek. Čím obtížnější překážka, tím silnějším se pak stane. Podle mě by většina žen a holek chtěla být silných a sebevědomých, ale obzvláště pokud mají třeba nadváhu nebo nejsou v dobré formě, tak si dostatečně nevěří a nemají tolik vůle s tím něco udělat. Shodou náhod právě ta místa, kde by to mohly napravit - posilovna - jim nahání ještě větší pocit nejistoty.
 
Ale tomu je konec, dámy! Je čas k tomu, abyste se staly silnou a sebejistou ženskou, kterou si zasloužíte být. A mám pro vás překvápko - nebudete k tomu potřebovat žádné růžové miničinečky!
 
Pamatujte - Pokud to pro vás není výzvou, nezmění vás to! Otestujte, co skutečně dokážete a nepodceňujte se! Budete překvapené, kolik síly ve vás je!
 
 
Navyšte váhy! Jedna z nejvíc osvobuzujících věcí! Pamatujte, že cvičíte VY s činkou a né ona s vámi. Posilování neznamená jen ''zvedat věci a zase je pokládat na zem''. Není to jen bezmyšlenkovitá činnost. Musíte při tom přemýšlet, celou dobu. Kontrolovat dráhu pohybu, procítit protažení a smrštění svalu, soustředit se! I samotná návštěva posilovny je velkým testem vašeho sebevědomí. Nebojte se vkročit mezi ufuněné chlápky. Užívejte si, že se tam můžete vybít a okusit svou sílu.
 
Další věcí, kterou pozoruji, je to, že ženy se už nebojí jíst! Už chápeme, jak je důležité zásobit naše tělo kvalitními potravinami, což pak souvisí i s našimi výkony při cvičení.
 
Co je víc sexy?
 

56 komentářů:

 1. Děkuji za skvělý článek... Tolik pravdy...

  OdpovědětVymazat
 2. Moc hezky napsáno. Na mě zase padá ta chuť hubnout a hubnout, takže za článek děkuju. :) Člověk tohle někdy potřebuje slyšet, aby nezapomněl..

  OdpovědětVymazat
 3. Ty jsi tak skvělá... děkuju za tenhle článek, to jsem dnes přesně potřebovala!!

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělý....a hlavně pravdivý článek! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Super článek... jen mě napadlo, proč jsou/se zdají některé věci tak těžké? Jako by člověk už neměl sílu bojovat.

  OdpovědětVymazat
 6. Super článek :) .. když tě člověk poslouchá tak přestává chápat ty holky co hubnou... :D Když koukám na ty tvoje ruce, docela se začínám bát abys fakt neudělala víc kliků než já :DD (jsem kluk)

  OdpovědětVymazat
 7. Sexy to není ale to ani ty, tvá horní polovina těla připomíná spíš chlapa.. Neprehanej to ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://s3.amazonaws.com/rapgenius/filepicker%2FTpE3OGcYSG6OzWWojyV4_Bitch%20please.jpg

   Vymazat
  2. každému se líbí něco jiného, já bych třeba tělo beuty brala všema deseti :P

   Vymazat
 8. krásně sepsáno a mluvíš mi z duše!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Neposlouchej anonymy, ale především sama sebe, je to TVOJE tělo! Článek je úžasný. :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Jsi skvělá, opravdu!! Tvoje články vždycky přečtu jedním dechem. A ta tvoje postavička, no nádhera!! :) Kristýna

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem ráda, že je to jak říkáš. Je víc holek, které začaly makat, moc se mi to líbí. :)

  OdpovědětVymazat
 12. Líbí se mi ten článek.. A ne nikdy jsem takhle nikomu nic neřekla.. :-P A ani to asi nikdy neudělám, ale k sobě kritická jsem a změnim to :-)

  OdpovědětVymazat
 13. tohle je jeden z nejlepších článků,co jsem četla :) Takle se dodává holkám inspirace a síla! :) CHtěla jsem tě poprosit, jestli nechceš napsat článek ( pokud už jsi ho nenapsala) o cvíčení doma. Pro začátečníky. Co posilovat,jak často,podle čeho apod... Nějaký "rozvrh". Třeba i tvoje začátky popsat :) a pak, otázka, kolik hodin spíš? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej si na odpověď Beauty, jen malej tip - www.cviceni-doma.cz najdeš tam záložku s cvikama, tam se určitě přiučíš plno novejch cviků a pokud se zaregistruješ, můžeš cvičit už předělaný cvičební plány... Dobrá věc:)

   Vymazat
  2. :) moc děkuju za pochvalu. No začnu od konce (inteligentně.. :D) - každý den spím tak 7-8 hodin, to je základ ;) Jinak nějaký takový článek klidně napsat můžu. Ale je to poměrně snadné - existuje spousta cvičících programů, videí na internetu.. Musíš jet podle toho, kolik máš síly a snažit se zlepšovat. Můžeš zkusit videa z insanity (ty těžší) - třeba 3x týdně, 2x týdně to doplnit nějakým vlastním domácím posilováním - kliky, dřepy a podobně, zařadit třeba sprinty venku, ZWOW...

   Vymazat
 14. Měla jsi někdy už kokosový olej z Billy Naše bio? Myslíš, že bych si ho pro začátek mohla koupit?
  Tenhle článek byl super, zastávám podobné, ne-li stejné názory. Skinny mi fakt nepříjde sexy, líbí se mi prostě ženské, vytvarované postavy . :)
  Demi je super, taková videa mě vždycky skvěle namotivují!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, ten jsem měla taky :) Ale většinou si objednávám z eshopu provita.cz olej od firmy BARCO - vyjde levněji a je ho víc :)

   Vymazat
 15. Moc hezký článek! :)) Měla by si to přečíst nejen každá pro-ana dívka, ale každá žena :)

  OdpovědětVymazat
 16. Bezkonkurenčně tvůj nejlepší článek!
  :)

  OdpovědětVymazat
 17. Nedá mi to a taky musím zareagovat a zároveň poprosit o víc takových článků. :) Protože přesně tohle jsem dneska potřebovala. Díky za zvednutí nálady! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě takových budu psát víc, nějaké nakopnutí a motivace je potřeba vždycky :)

   Vymazat
 18. tohle je nejlepší článek!! jako všechny tvé články jsou skvělý ale tenhle s emi líbí nejvíc, je v něm plno motivace a síly! :))

  OdpovědětVymazat
 19. Směrováno k autorce :) > jen by mě zajímalo, kolik je ti let? - nikde jsem to tu nemohla najít a opravdu by mě to zajímalo, tolik zkušeností A.. a tolik svalů kolik máš! A ještě otázka - máš trenéra, nebo si vše ,,ordinuješ" sama, a to jak stravu, tak cvičení. Děkuji, snad odpovíš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :) Před měsícem jsem oslavila 17. narozeniny ;) Tolik svalů? Páni, moc děkuju, ale musím ještě nabrat :) Všechny tréninky a jídelníček si sestavuju sama, inspiruju se na na internetu a tak. Ale cca před měsícem jsem měla s trenérem schůzku, aby mi poradil a přehodnotila jsem jak cvičení (začala jsem cvičit daleko méně, už jen v posilovně s váhami, a mám i rest day) a i ve stravě (měla jsem moc bílkovin a málo sacharidů, tak jsem to musela poupravit ;))

   Vymazat
  2. A že ještě píšu ale - kolik pak si měla bílkovin ? Protože já se obávám, že jich také přijímám dost a pak sem nafouklá a odnáší to ledviny:(...

   Vymazat
  3. Bílkovin jsem 'napočítala' cca 190 g.. :D Což je o dost víc

   Vymazat
 20. Naprosto úžasný článek, kočko!

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj, je možné, že jsem tě v pátek viděla v Olympii v kině? Jestli ano, tak ti to moc slušelo..:-) Jestli ne, tak se omlouvám za planý poplach :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jó, tak to jsem asi byla já :D Příště přijď a řekni 'čau né?' :D

   Vymazat
 22. dokonalej článek :) je zvláštní z kolika anorektiček se stávaj fitnessky, ale je to úžasné, ošklivá závilost vyměněná za prospěšnou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je na tom take uzasne, ze idu z extremu do extremu? Nikdy si nepripadaju dost dobre a krasne a musia v kazdom pripade nejako vycnievat z davu. Kontrola a neustale premyslanie nad jedlom zostava, len sa vymeni beziaci pas za cinky...

   Vymazat
  2. možná je to v tom, že chceme být více vidět, ale kdo by chtěl bejt šedá myš? navíc to není žádnej extrém, jsme jen fitnessky, ne kulturisti ;) hlavní podstat je v tom, že tohle je koníček, baví nás to a ne otrokařina, ale to prostě nikdo nepochopí :)

   Vymazat
 23. ahoj, nemohla by si sem pridavat tvoje jedalnicky aj s fotkami? neviem ci by to bol pre teba problem, ale mna (a urcite aj viac ludi) by to celkom zaujimalo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tento týden tedy nějaký přidám i s fotkami, ale nějak pravidelně asi ne, jelikož mě takové blogy jen s jídlem nebaví :D A zajímalo proč? :) Jako inspiraci k nabírání? :)

   Vymazat
  2. nemyslela som ze by bol tvoj blog len s jedlom:-) jasne, staci jeden, dva dni. mna to zaujima kvoli tomu, lebo by som chcela vidiet ako sa priblizne straujes a porovnat to so sebou. a este ma zaujima ako vyzera taka paleo strava na cely den.

   Vymazat
 24. Moc děkuju za tenhle článek! přiznám se, že jsem byla jednou z těch, co kdysi obdivovala tyhle pavoučí nohy a vystouplá žebra. Teď se za to stydím a rozhodla jsem se začít na sobě makat a... stát se silnou :). Je dobře, že se doba změnila! Pamatuju si, že takové dva roky zpátky najít nějaký "fitness blog" bylo jako hledat jehlu v kupce ana-blogů. Moc si vážím tohohle blogu i jiných podobných!

  OdpovědětVymazat
 25. Skvělý článek! Psala jsem něco podobného, jak se vidím teďkon. Je to ohromný rozdíl
  a přesně, vím o čem mluvíš, taky jsem si prošla tou anorektickou částí.. taky se mi líbili děsné vychrtliny a záviděla jsem každé druhé. Teď? Teď nezávidím nikomu, líbí se mi sportovní postavy, jsem se sebou (v rámci možností :D) spokojená a užívám si to. a sklízím úspěchy :P

  OdpovědětVymazat
 26. bohuzel si myslim, ze v hodne domacnosti je to uplne normalni, ze si rodice, prarodice rypnou do deti, ze maj faldiky a s nima se to pak uz veze, tak si myslim, ze nejvetsi problem je tam a pak ve skole v obdobi puberty. Pak se lidi nemaji radi a vse se na ne nabaluje. Tak to chce zacit u deti, aby se meli radi a budovalo se u nich nejake sebevedomi. Co jsem mela zkusenost, tak v zahranici to je trosku lepsi, ale porad to neni ono.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím mám taky zkušenosti - když jsem byla menší, byla jsem taková oplácaná a občas nějaký ty narážky na to padly.. Ale většinou jsem to brala s humorem :D Ikdyž chápu, že někdy se to člověka fakt může dotknout a jak to pak dopadá...

   Vymazat
  2. Tohle znám. Ségra je hrozně hubeňoučká, takže na ní neřeknou ani ň, ale já sem, není to tak dávno, měla trošku větší zadek (ale ne nějakej extrém) a trochu silnější stehna, a na břiše pár špíčků taky a to byly furt nějaký narážky. Teď už to je díky stravě a cvičení o dost lepší, ale stejně si tu poznámku někdy neodpustí. A jakmile zjistí, že cvičím, tak mají kecy na mojí postavu znova. Nechápou nic, ale mě je to jedno, protože zrovna oni nemají co říkat a reakce ostatních je úplně jiná- naopak mě chválí, tak nechápu proč zrovna oni, jako rodina, která by tě měla podporovat, mají takový narážky.

   Vymazat
 27. No teda, nejdřív musím pochválit bicáček, je to krasavec!! A ty krásná silná princezna! :):D
  Článek jsi napsala moc hezky, souhlasím, máš pravdu. Ale není to lehké, holky v našem věku mají v hlavě normální věci běžného života, ale pak když jim do hlay vstoupí tenhle problím, tak se všechno prohlubuje a je to číl dál horší. Bohužel. Já jsem ráda za to, že jsem nikdy nechtěla být nějaká ultra štíhlá holka, která si jednou rukou obejme stehno a bude si fotit žebra, páteř...ale přiznávám, velkou sebekontrolou se mi to v hlavě maličko pomotalo a jeden čas jsem nemyslela nad ni jiného než byla postava, jídlo, cvičení, postava a zase cvičení, jídlo....to je prostě strašně složité, ale teď jsem naštěstí úplně někdy jinde myslí :)

  Co si budeme říkat - skvělá chutná a zdravá strava ve spojení s cvičením, posilováním, během (prostě co nás baví) nás naplňuje, cítíme se dobře a čím víc se snažíme, tím víc se cítíme a hlavně jsme silnější, pokroky jsou znatelné i na psychice. Pak je tu opak - nemusíme cvičit, nemusíme jíst...můžeme jen hodiny prosedět na posteli se třemi svetry a čajem a prohlížet to "slavné" thinspo. Když si to tak vezmu, tohle umí každý a člověka to vede jen do záhuby. I přesto pro-ana blogy pořád jsou a lehce se na ně narazí. Nevinná touha po shození pár kil může lehce přejít v něco jiného.

  OdpovědětVymazat
 28. Ahoj :)
  Už nějakou dobu pročítám tady ten blog a moc se mi líbí, a proto jsem se konečně odvážila napsat a poprosit o radu. Před nějakou dobou jsem začala cvičit hiit ale neviděla žádné výsledký a spíš sem potom byla unavená tak sem začala cvičit ddřepy se závažím atd....spíš takové posilovací ale hrozně jsem nabrala během pár dní. Svaly mi rostou ale tuky zůstávají a včera jsem zjistila že se nevlezu do žádných kalhot ( ještě že jsou legíny :)) stravuju se celkem zdravě hodně zeleniny, vločky, mléčné výrobky skoro vůbec a ovoce občas nějaká sladkost. Poradtě mi prosím :) Děkuju za odpověd

  OdpovědětVymazat
 29. Ahoj. Chtěla bych poprosit o radu. Cvičila jsem 30DS, potom 6 week 6 pack a nevím, kam dám. Málem jsem dřív spadla do anorexie a teď jsem si uvědomila, že chci svaly, pevnou postavu, něco, jako ty. Vím, že to stojí hodně úsilí. Co mám dělat? Do posilovny se mi zatím nechce, co nějaký domácí program? Jaký na ně máš názor\? BOB Harper, Zuzka, Insanity...co myslíš, že by pro mě bylo ideální?

  OdpovědětVymazat
 30. Čtu tvůj blog každý den a miluju ho! Mám ale dilema, činky mám, desetikilovky i pětikilovky ale tak nějak nevim co s nima, tak by bylo skvělý kdybys udělala nějakou inspiraci, prostě nějaký cviky aneb Co s nima:D

  OdpovědětVymazat

Za každý komentář moc děkuji! :) Pokud neodpovím, neznamená to ignoraci, ale ''pracovní vytíženost'' :D