sobota 9. února 2013

Buďme svým vlastním fitness vzorem!

Je to už nějaká doba, co se po internetu začaly šířit tzv. thinspo fotky, které si hladovějící holky přidávaly k článkům jako svou 'inspiraci'. Ta doba už ale nějak odezněla, teď je tu zase něco jiného, co je 'IN', a to tzv. fitspiration, tedy fotky různých modelek se svalnatou, vypracovanou postavou. Jasně, thinspo je 'špatné' hned na první pohled - tenoučké ručičky a nožičky, což připomíná postavu 6ti leté podvýživené holčičky...

No řekněte, myslíte si, že to chlapovi připadá sexy??
No řekněme, že přechod většiny holek k fitspiration je posunutí k lepšímu, ale opět to na nás má až moc velký vliv.
Většina z nás si možná ani neuvědomuje, že fitness modelky na fotkách jsou foceny těsně před soutěží, to znamená, že po nějakou dobu držely dietu, aby se dostaly na velmi nízké množství tělesného tuku. V době 'mimo soutěž' mají i ony vyšší tukovou vrstvu, protože to není možné se po dlouhou dobu držet na tak extrémně nízké hladině (okolo 10%). Navíc, dostat se na hodnoty okolo těch 10 % tuku, je daleko náročnější, než si dokážeme představit, jak fyzicky, tak psychicky. Na youtube je spousta videí, kde právě ženy před soutěží zveřejňují své pokroky, jak se jim daří, jak se cítí a podobně. Necítí se sexy a atraktivní. Mají hlad. Většinou jsou úplně na sračky, těžko se soustředí, a zabily by i svou mamku za balíček chipsů.
Dále tu máme náš zázračný photoshop, ten by z každé z nás udělal druhého Arnolda...


O extrémní dietě jsem už mluvila, tady ale nejde o to, že pár dní jím pouze celer a je to. Tyto tvrdé diety drží i 20 týdnů a vyžaduje si to pečlivě sestavený jídelníček, všechno vypočítané, a k tomu všemožné doplňky. V jídelníčku se ve většině případů objevuje stále dokola vařené kuřecí, tilapie, brokolice a hnědá rýže. K tomu si ještě přičtěte časté používání diuretik, steroidů, spalovačů a tlumičů chuti... Navíc všichni známe to šílené opálení, které většina fitness modelek má. To aby byla lépe viděna definice svalů. Často pak vypadají jak orangutani :DK tomu, aby se svaly na těle ještě více vyrýsovaly, jej musí i dehydratovat, čehož taky často dosahují různými 'tobolkami' a taky před focením/soutěží téměř nepijí. A ani tento obor se nevyhne nějakým těm šikovným ručkám plastického chirurga. Myslíte, že při 10 % tuku budou mít ženy kozy jako vozy, jak to vidíte třeba na fotkách? Ha, tak to chyba lávky. Společně se snižující se váhou a množstvím tuku dáváte sbohem i svým vnadám (hlavně když už jste od přírody méně obdařeny :P :D) Takže sem šoupneme implantáty, tady toho trochu odsajeme, sem napíchneme trochu kolagenu, a voilá! Jdem na scénu!


A pak, po celém tomhle dlouhém, několikaměsíčním náročném procesu, se udělají fotky a jde se soutěžit. Fotky pak vidíme my, obyčejné holky, a něco nám v hlavě hlodat - toto je ten ideál. Chceme taky tak vypadat! Tak začneme přehnaně cvičit, ve snaze se jim alespoň přiblížit. Hodnotíme se a srovnáváme se s něčím, co v podstatě ani není reálné. Sráží nám to sebevědomí, přestáváme si věřit, neustále poukazujeme na své vady, chceme být dokonalé, stejně jako ty holky na fotkách! Jasně, pracujme na sobě, zlepšujme se!  Ale nemůžeme po sobě chtít absolutní dokonalost, perfektní postavu, skvěle vyrýsované tělo bez gramu tuku!


Taky bychom se neměli na fitness dívat pouze z hlediska vzhledu. Vždyť je to taky to, co dokážeme s naším tělem, v čem jsme dobří. Plavkyně, běžkyně, gymnastky...ty jsou podle mě skutečnými fitspiracemi, protože fakt něco dokážou, jsou v něčem vyjímečné, těm bychom se měly snažit přiblížit :) Navíc každý má nějaký vlastní typ postavy, se kterým prostě až tak moc nenaděláme. Štíhlá drobná holka promarní život snahou přiblížit se postavě basketbalistky, stejně jako svalnatější typ ze sebe asi těžko udělá křehkou baletku. Proto využijme to, co nám příroda nadělila! Máte silné nohy? Dělejte s nimi squaty! Máte silné ruce? Zvedejte vysoké váhy! Nesnažme se napodobit někoho jiného. Každej jsme originál, a toho si musíme cenit! :)

 

Povězte nám, co si o tom myslíte? :) Taky se pořád s někým srovnáváte?

40 komentářů:

 1. já se nesrovnávám raději s ničím, protože pak bych byla sakra zklamaná, kdyby to nevyšlo, nebo nebylo podle toho nějakého ideálu krásy...

  Upřímně mě trochu děsí to, abych jednou nedopadla jako ty modelky co máš na té porvní fotce Xd já vím, že tak nikdy nedopadnu, ale co kdyby náhodou? xD

  každopádně z obrázků si brát příklad je kravina... odsuzovala jsem před rokem thinspo a tak nějak odsuzuju podvědomě aj fitspo, sice je to posun k lepšímu, ale ne ve všech směrech... :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Napsala jsi to naprosto pravdivě, jako by jsi sepsala to,co se děje v mé hlavě.
  I tvoje fotky jsou velice inspirativní (některé z nás dovádí k žárlivosti). Ale to je přesně to, o čem jsi psala.
  Takže ano, já se srovnávám pořád s někým, stala se z toho jakási posedlost.
  Vždy se srovnávalo, srovnává a srovnávat bude, to je fakt:).

  OdpovědětVymazat
 3. Napsala jsi to moc pěkně, máme to hodně podobné :). Když už píšeš o tom tělesném tuku...měřila jsi si ho někdy? :D Já se o to nedávno začala zajímat, kolik ho asi mám, ale stejně si nejsem jistá jestli ty výsledky jsou pravdivé :D. Jinak mám prý 13 % :D.

  OdpovědětVymazat
 4. Ja sa tiež nesnažím s nikým porovnávať, pretože viem, že nikdy nebudem taká ako je on... Ale fitspo mám rada, pretože viem že to môžem dotiahnuť postupne ešte ďalej, viac si doladiť postavu a byť ešte spokojnejšia :) Takže no excuses, proste keď to niekto dokázal, tak môžem aj ja - to platí napríklad pri pistol squats, ninja jumps a pod. Tiež ma motivujú športovci svojimi výkonmi a keďže hrám tenis tak mi viac ako o postavu ide hlavne o to byť čo najlepšia... Ale inak úžasný článok, príde mi že to ide z extrému do extrému. A tie "fitness praktiky" ako odvodňovanie, cukrovačka, prísne diéty...to mi príde vážne prehnané.

  OdpovědětVymazat
 5. a co taková Zuzka Light? ta vypadá takhle už nějaký ten rok a jestli teda nekecá ve své stravě a receptech, není na tom bídně.. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No Zuzka nedávno zveřejňovala jídelníčky a její strava je teda hodně bídná :-/ Řekla bych, že se dost omezuje a i na udržování jí stejně nebo méně, co my normální holky jíme na hubnutí. To taky není zdravý způsob. Včetně toho, že si drží celkem nízké procento tuku pernamentně, což taky není pro ženu nej. Vždycky tedy byla mým vzorem, ale teď už se na to dívám s nadhledem :) Šlo vidět, že když po bodyrocku na pár měsíců povolila ve stravě i cvičení, tak celkem dost přibrala. Pokud člověk jí rozumně a vynechá na nějakou dobu cvičení, takové radikální skoky ve váze se mu nestanou ;)

   Vymazat
  2. Mohla bys mi prosím poslat odkaz kde je vidět, že Zuzka přibrala? Jsem jenom zvědavá a ani si to moc nedokážu představit. Dík :):)

   Vymazat
  3. No neměla samozřejmě nadváhu nebo tak, ale určitě nebyla už tak vyrýsovaná :)

   Tady je její první ZWOW, co natočila po pauze:
   http://www.youtube.com/watch?v=69ol43VYgr8

   A tady je jedno z posledních videí pro bodyrock:
   http://www.youtube.com/watch?v=8MBiVLd39zE

   Vymazat
  4. Já taky teda koukala, že jí nějak málo...

   Vymazat
 6. Naprosto souhlasím. Taky jsem si dříve říkala, to je ideál, takhle budu vypadat a budu mít sixpack apod. Ale ono to není tak lehké :) Všechny ty krásné fitness modelky tak vypadají opravdu jenom pár dní v roce po několikaměsíční dřině a rozhodně to není nic zdravého. Proto už se to taky snažím brát s rezervou a prostě být "nejlepší verzí mě samotné" a jak říkáš v nadpise "svým vlastním fitness vzorem" :) Jediné inspirace a "fitspo" jsou pro mě pokroky skutečných holek, jako jsi právě třeba ty! :)

  A je fakt, že to thinspiration už nějak odeznělo, ani jsem to nepostřehla. Zato fitness blogy se teda řádné rozrůstají! Nepamatuji si, že bych jich znala nějak moc v době, kdy jsem zakládala ten svůj :D

  OdpovědětVymazat
 7. No jéje, jak ďas se srovnávám :D skoro s každým... což se ovšem snažím omezovat na maximum, beru to jako nepříjemný pozůstatek z anorexie a takové pozůstatky se musí co? VYMÝTIT.
  A samozřejmě, že tě neopustím! :D to jsou ty moje planý sliby, že sem víckrát nepřijdu a nebudu tě vychvalovat do nebes, stejně vždycky přijdu a vždycky chválím :D
  a měřím taky 167 cm, takže... takže nic, nebudu se srovnávat :D

  OdpovědětVymazat
 8. Já se tedy srovnávám snad s každým :D ale zrovna všechny typy modelek se musí brát s nadhledem :)

  OdpovědětVymazat
 9. krásný článek, klobouk dolů ...

  OdpovědětVymazat
 10. Myslím, že se až tolik nesrovnávám. Líbí se mi vyrýsované zpevněné holky a chtěla bych se jim přiblížit, ale nemám bezmeznou touhu mít six-pack a ostaní x-packy atd. Líbí se mi hlavně ta pevnost těla a taky ujíždím na pěkné kulaté zadky :D
  Přiznám se, dřív jsem i já čučela jak blbá na thinspo, ale naštěstí nemám až tak silnou vůli a vytrvalost, abych se dostala na jejich úroveň a to samé platí i o fitspo. Beru je spíše jako nakopávání, když se mi nechce cvičit. Řeknu si, že nubudu taková padavka, když jiné dřely 1000x víc a to mě dokope si tu půl hodinku dát :)
  Článek je super pravdivý a moc čtivý!

  OdpovědětVymazat
 11. Panejo, naprosto krásný článek, tohle všechno jsem si potřebovala přečíst. Moc ti děkuji a se vším naprosto souhlasím. Jen si to pořádně uvědomit, plácnout se přes čelo a říct si, že každý jsme originál a nemůžeme vypadat stejně jako právě dobře vyfocená slečna při dobrém světle a z dobrého úhlu z přívlastkem fitspiration...
  Mohla bych tě poprosit o mailovou adresu? Chtěla bych se tě na pár věcí optat, ale tady na blogu by to bylo nadlouho :)
  děkuju :)

  OdpovědětVymazat
 12. Konečně rozumná slova. Nemám ráda ano jedno, ani druhé. Myslím, že člověk by se měl srovnávat hlavně sám se sebou a ne s vyfotošopovanými plakáty fitness modelek. Jenomže ono je mnohem lehčí najet na cvičení a jídelníček někoho jiného. Vlastní sebepoznání dá totiž mnohem víc práce.

  OdpovědětVymazat
 13. To jistěže, snažím se ze sebe udělat holku na první fotce. Jsem blázen, vím to a je mi hrozně líto rodičů. Proč se zrovna jim narodil takový cvok? Nechápu čím si to zasloužili. Jinak hezký článek, se vším v podstatě souhlasím, až na to, že já prostě chci být vychrtlá a vím, že jsem psychicky nemocná. I když je fajn, že už jsem si toho aspoň vědoma. :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to je každopádně moc fajn! Další krok je něco s tím udělat :) Držím palce.
   Тнє ∂ιαяу σƒ ριєяєттє

   Vymazat
 14. Je to krásný článek :) Snažím se s nikým se nesrovnávat( ne vždycky se mi to povede) a týká se to nejenom vzhledu, ale i jídla...školy a spousty dalších věcí. Myslím, že to určitě má co dělat se sebevědomím...vůbec by mi nevadilo, kdybych ho měla vyšší :D A taky s tím, že třeba úplně nevím, kdo jsem a hledám se...snažím se s něčím/někým identifikovat:)

  OdpovědětVymazat
 15. Je to krásně napsané :) A pravdivé. Bohužel ty fotky přehnaně vyrýsovaných modelek jsou snad ještě nebezpečnější než ty hubeňoučkké, protože se pojí s názorem že slečny na fotkách jsou zdravé. Myslím že na holky to působí snad ještě víc...
  Díky Bohu se taky zaměřuji na své vlastní tělo a snažím se rýsovat tak abych se líbila sama sobě, zároveň měla sílu a žádné návaly hladu nebo chutí :) Každý ví sám nejlíp co na něj platí...

  OdpovědětVymazat
 16. Já Tě žeru fakt :))) Konečně někdo, kdo to má v hlavě srovnané :)
  Já mám ráda tyhle inspirativní fotky, ale zase stojím nohama pevně na zemi a vím, že takhle makat nebo nejíst přece nemůže nikoho dělat šťastným - pokud je normální.
  Тнє ∂ιαяу σƒ ριєяєттє

  OdpovědětVymazat
 17. Skvělý článek, a naprosto pravdivý:)
  já se sice taky pořád s někým srovnávám, ale vlasy si z toho nervu - jasně že by bylo fajn mít víc svalů a méně tuků, ale cvičím, jím zdravě...a už toho tolik změnit nemůžu. ( teda joo, šlo by - úplně vyřadit jakékoliv sladké a cvičit několik hodin denně :D ), a tak jsem se svojí postavou tak nějak smířená.
  Největší inspirací jsou pro mě holky, co své postavy dosáhly rozumnou cestou, žádné hladovění a chemie:) ( o tom že znám plno holek co mají dokonalou postavu bez toho aby hnuly prstem se radši nebudu vyjadřovat! :D )

  OdpovědětVymazat
 18. Tak já mám postahovaných takových pár fotek a občas si je motivačně prohlížím, ale je fakt, že snad žádná z těch holek mi nepřijde úplně dokonalá tak, že bych si s ní chtěla vyměnit postavu.. na jedné se mi líbí ruce, na druhé břicho, na jiné nohy.. ale to je tak všechno, snažím se srovnávat sama se sebou, a mít co nejlepší postavu v rámci možností a nijak přehnaného omezování v jídle. Když bych třeba chtěla být v létě vyrýsovanější, tak bych na pár dnů nasadila přísnější jídelníček, ale zatím se ještě zbavuju toho, co jde tak nějak samo zatím..
  Ale i normální holky jako ty, nebo melounová.. prostě jste schopné mít pěknou vyrýsovanou postavu i bez fitnessáckých fíglů, takže zřejmě i obyčejný smrtelník může vypadat skoro jako ty fitness modelky.

  OdpovědětVymazat
 19. Pravda:) ale zaleho hodne na typu postavy, nekdo si takovou postavu udrzi lepe a nekdo hur.. ja chodim do fikta s holkama (jedna kulturistka a druha bodyfittneska) a obe jsou od prirody spise oplacane, takze rped zavodama drzi tak ty 3 mesice TRVDOU dietu (nekdy i 0 sachru za den) a k tomu konkretnimu zavodu zhubnout treba 10-15 kg.. a pak to zase postupne naberou.. a nemluve o te vode, to je pak desne nezdrave na ledviny.. jo a to opaleni, to se natiraji barvou, aby byly ty svaly videt, ty orangutane :D K.

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj mas velmi pekny blog rada by som sa ta opytala na niektore z tvojich receptov.Mohla by som namiesto proteinoveho prasku pouzivat pudingovy napriklad do toho proteinoveho pudingu.Potom to kokosove maslo ja som ho skusala robit ale vzdy ked som priliala mlieko tak kokos ho nasal a uz mi nechcelo to vymixovat. Dakujem za radu si skela.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahojky :) Tak zrovna u toho proteinového pudingu je to asi zbytečné, to raději udělej už normální puding :D Ale třeba do různých koláčů, sušenek a tak, kam protein dávám, ten puding zkusit můžeš, ale já to zatím nedělala. A s tím kokosovým máslem - musíš mít trpělivost, nemixovat celou dobu aby sis nezavařila mixér, chce to tak 15 minut, a mléka ani moc přidávat nemusíš :) Snad jsem nějak odpověděla na všechno, kdyžtak se ještě zeptej :)

   Vymazat
 21. Také jsem se dříve srovnávala s něma a chtěla jsem být jako oni, ale on photoshop udělá svoje a moc nevěřím některým fotkám.. ;)
  Lepší je, když se to pak vidí na sobě, ale chce to velkou snadhu a práci! :))
  Jo, to oni ty obrázky pěkný jsou, to jo, radost se na ně podívat, ale málo která fitneska bude vypadat jako ony.. ;)

  OdpovědětVymazat
 22. Já ty tvoje články fakt zbožňuji :) A naprosto souhlasím. Když už se koukám, na fotky ostatních holek z weheartit a tak, 70% jsou vyzáblé nožičky-ručičky, na kterých je evidentně vidět, že jejich oběd činí jedna nabořená lžička do zmrzliny (s kterou se pro jistotu vyfotí, aby ukázaly světu jak hezky jedí).
  Nebo moje kamarádka dělá karate, a dělá ho fakt dobře. A když jela na mistrovství, musela týden držet hladovku, poslední den nesměla ani pít, aby se dostala pod váhu 52 kilo a byla v nižší skupině. To je přece ale hrozné devastování těla přece! To není normální!
  PS. Ty poslední fotky jsou geniální!

  OdpovědětVymazat
 23. Veľmi krásny článok, mal by byť v každých novinách aby mladé baby konečne začali premýšľať. Tiež si musím pri pohľade do zrkadla vtĺkať do hlavy, že chcem aby moje telo vyzeralo dobre, nie aby ho nahradilo telo niektorej inej baby. Že sa snažím vylepšiť samú seba a nič nie je ideál.

  OdpovědětVymazat
 24. tohohle všeho jsem si vědoma, ale stejně mám tumblr, kde nějaké to fitspo rebloguju, ale zase nejsem na extrémně vyrýsované svalstvo, je to prostě osobní preference. A vím, že nikdy nebudu vypadat jako ta nebo ta holka. Budu vypadat jako já, akorát o něco lépe. Vím, že mám široké boky a níkdy nebudu mít obvod 90 cm, ani se o to tedy nesnažím. Snažím se o hezčí, rychlejší, silnější a zdravjší verzi sebe :)

  OdpovědětVymazat
 25. Hůůů,já a kočka??..to potěší,zvlášť od někoho dokonalého jako jsi TY :D..Díky za přání! :D jojo,vždycky když zavítám na MIMIBAZAR omrknout jaký sračkoidní recept tam zase "maminky s manžou" přidali,tak se mezi všema těma "mimískama" cítím strašně stará!!!...:D a má slabost pro věci v akci a ve slevě nebo 2+1 gratis vypovídá o důchodeckém syndromu! :D ajéj,ještě si koupit krém na vrásky! :D
  Taky jsem měla chuť sestru přerazit :D...a že mi to nesnědla poprvé!! :D jojo,papám jako ty,králi FitnessJelimáne I.! :D
  K tomuto článku nemám co dodat..většinou ty články o výživě a cvičení nečtu,protože už mám pocit,že nic nového se nemůžu dozvědět..ale u tebe čtu články všechny a dobře dělám! :)..fakt nechápu thinspiration,ale na fitspiration se dívám ráda..vždycky mám ten pocit.."jo,sedím si tak a na břichu se mi roluje špek..to určitě ty fytnessky nemají!...měla bych snížit příjem tuku a arašídového másla..určitě..nebo bych prostě měla něco omezit,nemůžu být takhle špekatá,já chci six-pack!"...a s tou dlouhodobou dietou na snížení procenta tuku v těle,záměrnou dehydratací a vším..to jsem prostě nevěděla a dost mi to otevřelo oči!...fakt díky ti,protože ony ty obrázky dost hodně člověka ovlivní a i když se čék dostal z nejhoršího a i když už má nějakou zkušenost,tak někdy to fakt dovede k šílenému chování (viz. snižování tuků)...díky fakt moc,tohle dokáže povzbudit!...a ten nadpis-to vystihuje všexhno! :) :D..pro mě jsi inspirace třeba právě ty! :D protože jsi reálná,protože jsi vymakaná,ale přitom neomezuješ svůj příjem vody nebo jídla!...a jsi vtipná,usměvavá a prostě!..najsi na sračky! :D

  OdpovědětVymazat
 26. Já se ráda ta fitspiration koukám, protože se chci aspoň středně přiblížit jejich postavám. Nechci být vyhublá, ale chci mít hezkou postavu, kde se nebudou rýsovat špeky a já se budu cítit dobře i v uplých kalhotách. Chci mít svalstvo, co něco dokáže, ne kostičky, co neunesou ani dvě kila:):).

  OdpovědětVymazat
 27. Doufám že si tento článek přečtě co nejvíc holek, protože se to doopravdy povedl :) Jen bych ještě uvedla zdravotní komplikace které můžou nastat když je nízké procento tuku v těle jako např. ztáta menstruace. Já už jsem se tak nějak smířila s tím, že nikdy nebudu jako tyčka, protože mám prostě širší boky, větší lýtka a hlavně malé prsa s čímž jsem se teda ještě nesmířila :D Ale chci ještě aspoň lehce vyrýsovat břišáky a budu spokojená :) Největším úspěchem pro mě je, že jsem oblekla kalhoty které mi loni byly malé a to mi zatím stačí :)

  OdpovědětVymazat
 28. Skvělý článek!!!

  OdpovědětVymazat
 29. Máš to nádherně napsáno, musela jsem se celou dobu usmívat... Úplně s Tebou souhlasím, ale upřímně se přiznávám, i já chci být občas dokonalá :)

  OdpovědětVymazat
 30. Úžasný článek .. konečně se člověk něco dozví a pobaví se a ne jen tlachání o tom, co nového jsem si tento týden koupila na sebe .. fandím ti! :-)

  OdpovědětVymazat
 31. Parádní blog! :) Budu ráda, jestli se někdy podíváš na můj: http://crossfitness.blog.cz/

  OdpovědětVymazat

Za každý komentář moc děkuji! :) Pokud neodpovím, neznamená to ignoraci, ale ''pracovní vytíženost'' :D