pátek 19. prosince 2014

Jak při rýsování nabrat tuk a přijít o všechny svaly

No a je to zase tady ... Vááááánoce. Vzhledem k tomu, že poslední dobou jsem v jednom kole a učím se svědomitě do školy (nebo aspoň říkám ostatním, že se musím hrozně moc učit do školy a to mi vlastně zabere více času, než to samotné učení), tak mi ani nepřipadne, že jsou Vánoce. Bez vůně čerstvě upečeného cukroví, která se nese po celém našem paneláku, bych to asi ani nepostřehla :D


S horami cukroví a válení u vánočních pohádek přijde po Novém roce zase na řadu spousta předsevzetí, posilovny budou zase praskat ve švech (:-((((((((((((() a časopisy pro ženy budou zase mít o čem psát (aneb originální články jako ''Jak zhubnout povánoční kila'' nebo ''Hubneme do plavek'') Já jsem ale pálená a ostatní jsem předběhla, když jsem se rozhodla před zhruba dvěma měsíci začít rýsovat.

Za tu dobu jsem přibrala 2 kila. Jestli se někdo teď začal smát, tak si mě nepřejte!! xD Ano, je to tak. Na váze mám zhruba 65 kg (na 165 cm), což je zatím vůbec nejvíc, co jsem kdy měla. Na začátku rýsování jsem měla 63 kg. Jelikož se mě hodně ptáte na míry, tak ty jsou - prsa - pas pod žebry - zadek = 97 - 66 - 98,5 cm (přičemž míra pasu a zadku se hodně mění i během dne :D - pas mám nejužší ráno, a jelikož jím přes den hodně jídla a zeleniny, tak k večeru je to o něco jiné číslo :D U zadku to stejné - když ho při cvičení napumuju, připadne mi že je tak dvakrát takový, jak normálně :D) 

 
Jistou část přírůstku na váze samozřejmě přičítám i nedávnému umístění... ehm .... dvou neznámých objektů do mého těla (ze kterých se mimochodem pořád moc a moc raduji xD) Ale jak se o tom i rozepíšu i dále v článku, číslo na váze není spolehlivým ukazatelem vašeho pokroku! Takže... jsem z toho rozhozená? Absolutně ne! Hlavní je, že vypadám líp než předtím a pokroky v zrcadle vidím! Zároveň se mi i při sníženém příjmu zvyšuje síla (ikdyž jsem ještě v tréninku dost omezená), z čehož jsem nadšená!

Často taky padají dotazy, jestli se chystám na nějakou další soutěž. Já bych to řekla takhle - trénink a ''všechno to okolo'' dělám hlavně proto, že mě to naplňuje a fakt děsně baví. A když už na sobě tak pracuju, tak to pak chci někde předvést a zároveň překonat svou trému z toho, že stojím sama na podiu a všichni na mě koukají :D Mělo to být sice tajemství, ale v příští soutěži se chystám do kategorie bikini, jelikož na bodyfitness zatím nemám dostatečný svalový rozvoj a nechtěla bych být mezi soupeřkami jak hubené vyžle bez svalů :D

 
Od mnoha lidí jsem sice slyšela, že podle nich mám na bikini moc svalů, ale podle mě to tak není (:D a nikdy to tak nebude! Forever small....) Pokračuji tedy v rýsování a pokud po tom, až všechnu tu izolační vrstvu z povrchu shodím, se nakonec ukáže, že pod tím nemám žádný svaly, tak bych si neodvážila na podium vstoupit. Ano, ikdyž jdu do bikin.

I v této kategorii by podle mého názoru měly holky mít svaly a mělo by na nich být vidět, že cvičí. Takže hlavně prdel a nohy + ''jemně'' osvalenej vršek. 

O mě ale zase příště :D Nyní se vrhneme na hlavní téma dnešního článku, tedy jak rýsovat/shazovat tuk/zbavit se toho bůčku, kterej kryje naše krutě vybudované svaly.


Předpokládám, že chceme dosáhnout takové postavy, na které je na první pohled vidět úsilí, které do cvičení vkládáme. Naším primárním cílem při rýsování je tedy udržet co nejvíce svalové hmoty, zatímco shazujeme tuk. Úbytek svalové hmoty by neměl připadat v úvahu. Je to sice těžké a bude to chtít si stravu a trénink více promyslet (používat hlavu, achjo :(( :D), ale ten výsledek za to bude určitě stát. Nechceme přeci při dietě přijít o svalovou hmotu a nakonec mít sice o 10 kilo méně, ale nakonec mít stejnou postavu jako předtím, jen ve ''zmenšené'' verzi!

Níže tedy vypíšu několik nejčastějších chyb, kterých se často dopouštíme ve snaze zbavit se přebytečného tuku. 

1) Dělat příliš mnoho příliš brzy

- Podle mě je tohle nejčastější problém, kterého se většina z nás dopouští. Všichni chceme všechno hned, ale neuvědomujeme si, že rýsování je, stejně jako budování svalů, běh na dlouhou trať.
Nemůžeme očekávat, že tuk, který jsme nabírali několik měsíců/let, teď zázrakem shodíme během pár týdnů. Ale my to stejně zkoušíme a tak hned od prvního dne rýsování vytasíme do boje všechny tajné zbraně - Zařadíme spoustu kardia. HIIT tréninky. Stáhneme sacharidy na minimum, tuky na minimum, čímž drasticky snížíme příjem kalorií. K tomu hodíme nějaký ten spalovač a jedeme naplno, protože už si v duchu vybavujeme to sexy vyrýsovaný hot tělo, který budeme za pár týdnů určitě mít, když budeme takto makat. Toto nadšení nám bohužel vydrží jen chvíli (pokud to tedy nevzdáte už během pár dnů a nenásleduje obří přežer doma u telky) Pokrok rozhodně ze začátku bude, pak se ale zastaví, jelikož tělo se na tyto nároky, které na něj máte, adaptuje. Pak bude velmi těžké nějaký další udělat.

Přidat víc kardia? Ještě více stáhnout příjem kalorií? Toto nejde provádět do nekonečna, nehledě na to, že takovéto extrémní postupy jsou přímou cestou ke ztrátě svalové hmoty, snížení vaší motivace a energie, ztrátě chuti do života.

Hoďme teda brzdu, jo? Nejlepším krokem je si před dietou vypracovat metabolismus a mít potom při rýsování z čeho POMALU ubírat. Všechno funguje, dokud to fungovat nepřestane. Takže při začátku rýsování ubrat jen tak málo sacharidů, kolik je potřeba, aby jste začali shazovat tuk (NE od prvního dne jet 0 sacharidů) To stejné s kardiem - dělejte minimum které je potřeba, abyste měli výsledky. NE maximum. Počkejte pár týdnů, a jakmile se pokrok zastaví, přidejte 1-2x týdně HIIT (NE každodenní dlouhý vyčerpávající intervalové tréninky!), postupně to navyšte na max. 3x týdně. A tak dále....
Toto je podle mě jediná cesta, jak rýsování přežít ve zdraví, se stálým pokrokem, bez toho, aniž byste umírali hlady a cvičení a strava se pro vás stala noční můrou.

2) Skákat z jednoho na druhé

- Tady dám příklad sebe. Jak už jste určitě postřehli, pokud mé články nějakou dobu čtete, tak já často chci přesný opak toho, co mám (ženská, no :D) Přesněji řečeno - při rýsování bych nejraději změnila jídelníček a začala se soustředit na nabírání svalů, a naopak. Člověku se pak stává, že dva týdny rýsuje, pak si všimne, že ty záda by chtěla trochu víc nakorbit, i ty nohy a ruce a ramena, tak se na rýsování vyprdne a od dalšího dne začne navyšovat příjem, aby začal nabírat svaly. Po pár týdnech vidí fotky z kulturistické soutěže, kde jsou všichni úžasně vyrýsovaní, a všechno je najednou zase jinak. Začne chtít pruhy na ramenech, vánoční stromeček na zádech a six pack, tak od dalšího dne začne zase rýsovat.

STOP! Skákáním z jednoho na druhé si zajistíte akorát jediné - žádný progress. Vytyčte si jeden cíl, klidně si ho nechte vytetovat na ruku (nebo napište na lednici) a SAKRA SE HO DRŽTE! :D

Pokud vás trápí to, že začínáte na nevíte, jestli se nejdříve začít soustředit na nabírání svalové hmoty nebo na shazování přebytečného tuku, tak podle mého názoru je nejlepší nejdřív tělo vyrýsovat a pak začít nabírat svalíky. Důvody jsou následující -

x Vyrýsovanější lidé mají oproti těm s vyšším množstvím tělesného tuku vyšší citlivost na inzulín (což je dobře - viz článek ZDE)

x Tělo s nižším % tělesného tuku lépe ''hospodaří'' s makroživinami (sacharidy, tuky, bílkoviny) - zjednodušeně řečeno je větší pravděpodobnost, že přijaté makroživiny uloží ve svalech nebo v játrech jako glykogen, než že by je uložilo v podobě tuku

x Pokud máte méně tělesného tuku, vypadáte svalnatěji - což je to hlavní žejo xD (někde jsem četla ''Pokud chcete vypadat, jako že jste nabrali 5 kg svalové hmoty, tak stačí když shodíte 10 kg tuku'' :D)

x No a naopak čím víc jednou naberete tuku (třeba ve snaze nabrat svaly), tím více nových tukových buněk si vytváříte. Potom pro vás bude daleko těžší vyrýsovat, než kdybyste nikdy ''tuční'' nebyli a bude vyšší pravděpodobnost, že ten tuk jednou zase naberete zpátky(+ čím tučnější jste, tím nižší je citlivost na inzulín (což je blbě))


3) Zvedat lehčí váhy pro vyrýsování

- Pokud se už ve fitness světě pohybujete nějaký ten pátek, tak toto pro vás určitě nebude nějaká novinka. Stále se však najdou jedinci, kteří toto zastaralé ''pravidlo'' dodržují. Tvrdit  že ''V objemu je pro růst svalů třeba cvičit s vyššími váhami a méně opakování, a na rýsování používat nižší váhy a více opakování'' je stejné jako tvrdit že milion sedů lehů denně vás zbaví pneumatiky na břiše (což si už doufám nikdo nemyslí)

Pokud jste dosud zvedali ''velké váhy''  a nyní ve snaze svaly ''vyrýsovat'' sáhnete po lehčích činkách a přestanete cvičit tvrdě a těžce, tak co se asi stane? Vaše tělo bude ''předpokládat'', že už tolik síly jako dříve nepotřebujete a bude daleko vyšší pravděpodobnost, že o svaly přijdete. A to proto, že svalová hmota je velmi náročná na energii a tělo ji pak při dietě bude vidět jako ''přebytečnou''. Zato pokud budete stále trénovat tvrdě, bude vědět, že ty svaly stále potřebuje.

I při dietě byste se měli snažit buď postupně zvyšovat, nebo alespoň udržet svou sílu, což vám bude zaručovat, že o svalovou hmotu nepřicházíte. Náročné tréninky (základní cviky s vyššími váhami) navíc způsobují tzv. EPOC (=excess post-exercise exygen consumption) neboli v překladu něco jako ''nadměrná spotřeba kyslíku po cvičení'' (podobný efekt má i HIIT trénink), což vám zaručí, že budete spalovat více energie v době PO cvičení.

Důležité je také napsat, že pojem ''vyrýsovat'' je docela mimo (ale používáme ho, protože všichni ví, co tím chtěl básník říct xD) Neexistují ''rýsovací/zpevňovací cviky'', žádný cvik/počet opakování/váha činky vám sval nevyrýsují. Sval můžete buď zmenšit nebo zvětšit, nejde změnit jeho tvar nebo ho prodloužit či zkrátit (jak třeba popisují u některých druhů cvičení, že nám zaručí ''dlouhé, ladné svaly'' -_-) Sval ''vyrýsujete'' jen tak, že se zbavíte tuku, který je na povrchu.

Takže děláním velkého počtu stahování kladky na triceps vás nezbaví toho tuku co máte na ruce, sklapovačky vás nezbaví tuku kolem pasu a snožování na stroji vás nezbaví tuku na vnitřní straně stehen.

Samozřejmě nižší váhy mají důležitou roli v tréninku - při vyšším počtu opakování zasáhnete zase jiný typ svalových vláken, než při cvicích s vyššími váhami. Navíc některé partie odpovídají (růstem) více na vyšší počet opakování, některé zase na vysoké váhy a tím i nižší počet opakování atd....

Klíčem tedy je i při dietě nepřestat trénovat tvrdě, soustředit se na základní cviky a stále se snažit zvyšovat svou sílu!


4) Rýsování = hladovění

- V dietě nemusíte trpět a umírat hlady, aby dieta byla účinná. Ikdyž někteří z ní potom mají lepší pocit a považují ji za ''účinnější''.
Při rýsování samozřejmě musíme přijímat méně energie, než naše tělo za den spálí. A to uděláme hlavně manipulací s množstvím přijatých sacharidů a tuků.

Bílkoviny mají v dietě velmi důležitou roli zejména v tom, že nás déle zasytí, pomohou nám zabránit ztrátám svalů při dietě a tělo při jejich trávení vydá více energie. Jedná se o tzv. Termický efekt potravy - energie, kterou musí organismus vynaložit pro příjem potravy, její trávení, vstřebávání, transport a přeměnu živin do využitelné formy (ATP, glykogen, triglyceridy) U sacharidů je to 6 %, tuků 4 % a bílkovin 30 %!(př - příjmeme 100 kalorií z bílkovin a 30 % z daného množství kalorií se využije jen na jejich zpracování) Příčinou velmi malého termického efektu tuků je jejiich snadná transformace do zásob energie, která se skladuje v tukové tkáni. Pro intenzivně cvičící jedince se doporučuje množství do 2 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy, ale při rýsování je možné toto množství ještě navýšit právě z důvodu výše popsaných. Žádná studie nepotvrdila souvislost mezi vyšším příjmem bílkovin a nějakými zdravotními problémy!

Bílkoviny by tedy měly být stále na přibližně stejné hodnotě, je však možné je snížit ve dny s výrazným navýšením sacharidů. Manipulovat tedy budeme se sacharidy a tuky, které je důležité chytře rozdělit během dne, abychom je využívali v náš prospěch.

Kašlete na kecy, že sacharidy se mají jíst jen na snídani, do první poloviny dne, do oběda nebo do X hodin. Sacharidy jsou hlavní před, (během) a po tréninku - před tréninkem dodají energii a (během) po tréninku slouží k doplnění glykogenu a k regeneraci svalů. Během tréninku není nutné je dodávat, pokud netrénujete nějak výrazně dlouho. Ani ve dny s velmi nízkým příjmem sacharidů byste tyto sacharidy kolem tréninku neměli vynechávat!
Tréninkem samozřejmě myslím silový trénink nebo HIIT. Naopak pokud jde třeba o chůzi, tak u ní je zase výhodné sacharidy vynechat. Vůbec nejlepší je ve dny, kdy máte nejnáročnější tréninky přijímat nejvíce sacharidů a ve dny, kdy trénink nemáte nebo děláte jen kardio nebo procvičujete nějakou menší partii (lýtka, ruce, předloktí...), přijímat sacharidů méně.

Otázka, ve které se však budou názory lišit, je jestli jsou sacharidy vhodné na snídani, či nikoli. Samozřejmě není vhodné si nasypat půl kila slepovaného musli s označením ''FITNESS'' na krabici.


Tady je podle mě nejlepší experimentovat se svým tělem a zkusit, co vám sedí lépe, jelikož každý jedinec reaguje jinak. Pokud zvolíte na snídani kombinaci bílkoviny + tuky a budete se cítit divně nebo malátně, tak pro vás tento typ snídaně není vhodný a zůstaňte u kombinace bílkoviny + sacharidy. Naopak někomu snídaně skládající se z B + S způsobí ospalost a únavu, v tom případě bude lépe, když zůstane u B + T. Samozřejmě pokud je vaše první jídlo dne zároveň jídlem před tréninkem (jdete cvičit chvíli po snídani), tak nejlepší volbou je kombinace bílkovin a sacharidů.

Zbylá jídla by měla tvořit kombinace bílkovin + zeleniny + tuků (jejichž množství je nutné kontrolovat, jelikož 1 g tuků obsahuje 9 kcal, takže tím že sníte poměrně malé množství tuků jste do sebe dostali klidně polovinu množství energie, kterou na den potřebujete)

Pokud výrazně snížíte sacharidy na delší dobu, je důležité si jeden den jednou za čas ''dopřát'' den, ve kterém sacharidy výrazně navýšíte - tzv. refeed day. Zjednodušeně řečeno slouží k nakopnutí metabolismu, který se jinak zpomaluje při dlouhotrvajícím kalorickém deficitu, a také zvýšení hladiny leptinu. Jak často by tento den měl být?

- čím vyrýsovanější jste, tím častěji je tento den vhodný zařadit
- v čím větším kalorickém deficitu za den jste/čím méně sacharidů přijmáte, tím důležitější refeed den je

15-20 % tělesného tuku - 1x za 1-2 týdny
10-15 % tělesného tuku - 1x za 6-12 dnů
Pod 10 % tělesného tuku - 2x za týden
.... samozřejmě záleží na jedinci.

Příjem zeleniny je při rýsování ještě důležitější než jindy, jelikož vláknina slouží k tomu, aby nás zaplnila a snižuje zánětlivost (tzv. ''inflammation'') organismu. Já jsem si poslední dobou hodně oblíbila zelené fazolky, brokolici, chřest a baby špenát (a samozřejmě rajčata, která jím po kilech už hodně hodně dlouho xD)

Zánětlivost organismu způsobuje však i nesprávný poměr mezi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. Většina lidí má ve stravě nadbytek omega 6 (které zvyšují zánětlivé procesy) a naopak nedostatek omega 3, které zánětlivé procesy v těle snižují. Pokud tedy nejíte pravidelně ryby, suplementace v podobě rybího tuku v kapslích je velmi chytrým krokem.


5) Používat trénink ke spálení kalorií

- Naším hlavním cílem by NEmělo být spálit maximální množství energie během tréninku. Důležité je, jak tělo spaluje v době po tréninku (viz. EPOC)
Cílem každého tréninku by mělo být udělat nějaký progress a navýšit svou sílu. Hodně lidí však při rýsování z ničeho nic do tréninku zařadí daleko víc cviků a u každého dělají spoustu opakování (viz. bod 3)) za cílem spálení co největšího množství kalorií během tréninku. Při dietě (= sníženém příjmu energie) se schopnost vašeho těla se zregenerovat z tréninku snižuje, takže tím, že drasticky navýšíte objem tréninku (více cviků, více opakování, kratší pauzy mezi cviky), můžete zhoršit svoje výkony a přijít o svalíky.

Dieta není čas na vylaďování detailů na vaší postavě. Zdá se vám najednou, že ta dlouhá hlava tricepsu by měla být větší nebo zadní delty jsou k pláči? Na to zlepšit svoje zaostávající partie bude bohatě času po dietě. Při dietě bude pro nás hlavní udržet ty svaly, které už máme. A pokud neužíváte steroidy či jiné ''doplňky'' nebo nejste úplný začátečník ve cvičení, tak je velmi malá pravděpodobnost, že při dietě nějaké ty svaly vybudujete.

Pokud ale chcete rýsovat, musíte za den spálit více energie/kalorií, než přijmete. Toho tedy dosáhneme jídelníčkem a kardiem.

O jídelníčku jsme už mluvili, co ale to kardio? Pro ty, co jsou zaměření na to, jak bude tělo vypadat, je nejvhodnější HIIT a kardio o velmi nízké intenzitě - chůze.

Pokud se o fitness už nějakou dobu zabývate, co je HIIT už určitě víte, takže to tady nebudu rozebírat. Důležité je ale to s HIITy nepřehánět - nedělat ho příliš často a po příliš dlouhou dobu. Pracovní intervaly (kdy makáte jak můžete) by neměly přesáhnout 30 sekund, jelikož poté už danou činnost nedokážete vykonávat úplně naplno (což je podstata HIIT tréninku) a celková doba HIITu tak do 20-30 minut. Obecně je lepší začít třeba s 2 HIIT tréninky týdně, u každého 10 intervalů každý trvající 15-20 sekund s 60-120 sekundami pauzy mezi jednotlivými intervaly. Postupně přidávat množství intervalů/snižovat pauzy mezi jednotlivými intervaly/zvyšovat náročnost/přidat další HIIT trénink týdně. TOP - sprinty do kopce, rotoped, švihadlo, boxovací pytel.

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Nemyslím žádnou rychlochůzi, při které nemůžete popadnout dech a jste rychlejší než auto jedoucí okolo. Myslím normální relaxační chůzi. Není náročná na regeneraci, naopak vám může pomoct zregenerovat třeba po náročném tréninku nohou. Je skvělá k tomu, že na chvíli vypnete a jste na čerstvém vzduchu. Já při ní ráda poslouchám různá videa/rozhovory z youtube (samozřejmě o tréninku/stravě a podobně ♥ :D), takže jsem zase o něco chytřejší.

6) Používat číslo na váze k hodnocení vašeho progressu

- U tohoto se nebudu nějak dlouze rozepisovat. Číslo na váze by pro vás mělo být akorát orientační a rozhodně byste podle něj neměli hodnotit, jestli je vaše dieta úspěšná či nikoli. Já za den vypiju 5 litrů vody (= 5 kg), sním spoustu zeleniny a k tomu navíc další jídla. Když se druhý den jdu zvážit a na váze je o kilo vyšší číslo, než včera, znamená to, že jsem za den nabrala kilo tuku? Sakra ne!


Hodně lidí špatně tvrdí, že ''svaly váží víc než tuk''. No, 1 kilo svalů váží logicky stejně jako 1 kilo tuku (stejně jako 10 kilo peří váží stejně jako 10 kilo železa xD) Rozdíl je v tom, že 1 kilo svalů zaujímá menší prostor než 1 kilo tuku. Pokud se tedy vážíte a shodili jste ''jenom'' 2 kila, tak si vybavte jak velká hrouda opravdu představuje 2 kila tuku. Nejspíš svůj názor že je to ''jenom'' hned změníte.


7) Kopírujete dietu někoho jiného

Holky kopírují dietu modelky, kterou našly v časopisu (nebo v součastné době spíš jídelníček z rozhovoru nějaké fitnessky :-)), kluci zase jedí podle Dwayna Johnsona v očekávání, že díky tomu budou vypadat jako on. Nejenže ty články můžou být často jen z hlavy autora článku (o něčem přece musí psát, ne?), ale důležité taky je si uvědomit, že každý člověk je jiný, potřebuje jiné množství sacharidů, tuků, bílkovin a celkově energie. Inspirovat se jídelníčkem toho, koho obdivujete nebo jej máte za vzor, je sice dobré do začátku, ale slepě jíst stejně jako on/ona je hloupost. To stené samozřejmě platí i o tréninku - kluk co váží 60 kilo i s postelí a teprve začíná cvičit by určitě neměl najíždět hned zezačátku na typickej ''bodybuildingovej'' split nějakého známého kulturisty, který a) trénuje už mnoho let b) užívá steroidy.

Další možností je, že jste zaplatili ''rádoby odborníkovi'' za ''jídelníček/trénink na míru'' a on/ona vám pošle stejný jídelníček, jaký posílá všem ostatním. Tohle je poměrně časté poslední dobou, někdy se to provalí a je z toho celkem trapásek ;) Proto se vyplatí vyhledat někoho, kdo má zkušenosti, dostatečné znalosti ohledně lidského těla a nenastaví stejný jídelníček a trénink sto rozdílným lidem.

8) Držíte dietu, na které nejste schopní trvale vydržet

Tohle dost úzce souvisí s bodem 1). Nutíte se jíst co nejstriktněji. Vaše strava vám nechutná a jíte ji s odporem. Úplně jste vyškrtli to, co máte rádi? Pak je velmi nepravděpodobné, že vám to dlouho vydrží, pokud teda nemáte sebeovládání jako.. jako třeba já :D

Řekněte si upřímně - dokážete si představit, že tak, jak jíte na té nové dietě, dokážete jíst i za několik let? Pokud ne, chce to si vaše stravování znovu promyslet. 
Jíst čokoládu nebo nějaké vaše oblíbené dobroty několikrát denně asi nebude to nejlepší, ale když si 2-3x týdně dáte po náročném tréninku něco co máte rádi v rozumném množství a přizpůsobíte tomu i zbytek denního příjmu, vaší dietě/formě to nijak neublíží. Naopak se díky tomu vyhnete obrovskému přežeru, který většinou následuje, když si všechny své oblíbené věci nadobro zakážete, a který je daleko horší jak pro tělo, tak pro vaši psychiku, než nějaká ta dobrota v rozumném množství párkrát týdně.

9) Vlastně vůbec nevíte, která bije

Vím, že počítat si příjem a vážit si jídlo je pro mnohé otrava a věc, do které se jim vůbec nechce. Díky tomu pak ale vůbec neví, kolik čeho za den vůbec přijmou. Ve výsledku není totiž tak důležité, jestli jíte celozrné nebo bílé pečivo, hnědou rýži nebo obyčejnou bílou rýži, vařený maso nebo steak, ale KOLIK sacharidů, tuků a bílkovin za den přijmete.


Buďto jsou to kluci, kteří chtějí přibrat a tvrdí, že toho jí hrozně moc a přesto nerostou. Když jim nakonec spočítate, kolik toho za den sní, v podstatě pokrývají zhruba polovinu toho, co by za den měli přijmout.

Na druhé straně jsou to slečny, které chtějí shodit a pod vlivem ''chytrých'' časáků jí jen ovoce, musli a jogurty, takže přijímají velké množství sacharidů a v podstatě žádné bílkoviny a zdravé tuky.

Pokud se vám příjem počítat nechce a je to pro vás složité, najděte DOBRÉHO a zkušeného člověka, který vám s tím pomůže (pak už bude jen a jen na vás, abyste to skutečně dodržovali) Vážení jídla vám zabere doslova pár vteřin a když už se na sobě snažíte pracovat, proč těch pár sekund neobětovat?

47 komentářů:

 1. Nové tukové buňky se vytvářet nemohou, pouze se až mnohonásobně mohou zvětšit ty stávající ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ....taky jsem chtěla vznést dotaz, zda Beauty nenapsala nesmysl :)))
   Počet tukových buněk je daný...jen se prostě "nafukujou" a "vyfukujou "
   ...alespoň tak nás to učili :) p
   Jinak ale super článek - díky za něj !

   Vymazat
  2. Možná máte pravdu, možná mám pravdu já :D Četla jsem na to různé názory, někde že jejich počet roste jen do cca 20 let, někde že roste když nabíráte, někde že je jejich počet daný. Budeme si muset počkat, až to nějakej chytrej vědátor zjistí, kde je vlastně pravda :) Třeba to jednou zjistím já a dostanu za to Nobelovu cenu xD

   Vymazat
  3. Nikčo, vědátoři už to zjistili :D Brali jsme to na VŠ v anatomii, opravdu počet od určitého věku nevzroste, jen se zvětšují a zmenšují ty stávající.

   Vymazat
  4. nééé, a já jsem si říkala, že snad existuje ještě něco, co bych mohla jednou objevit.... :( :D budu muset přijít na něco jiného! mmmm třeba něco o tom, že konzumace arašídového másla ve velkém prodlužuje život nebo tak :D ♥

   Vymazat
  5. Ano prodlužuje. Protože je chutné a přináší radost. A když je člověk šťastný a má radost, tak má krásnější a delší život ;)

   Vymazat
  6. V tom případě jsem nesmrtelná :))))) :D

   Vymazat
 2. Super článek.
  Musím říct, že s bodem číslo jedna plně souhlasím. Zdravému životnímu stylu s pohybem a posilováním se věnuju asi už přes dva roky, a musím říct že o proti ostatním holkám které si cvičí tři měsíce a potom jdou už na soutěže ( :-) ) nemám já skoro žádné výsledky. Ano, vidím ten malý bicák co se mi skrývá na ruce, vidím lepší sílu a výdrž, ale žádná změna postavy. Mám hypofunkci štítné žlázy a myslím si, že právě díky tomu mám výsledky tak pomalé (až skoro žádné). Neřekla bych že dělám něco špatně, jsem výživová poradkyně a tak vím co jíst (takže žádné hladovky atd)... právě tahle situace a (ne)motivace mě donutila k supersériím (3x týdně), kardiu+hiit (cca 3x týdně) a jednomu dni volna, aby se tělo konečně vzpamatovalo a začalo něco hubnout (myslela jsem že když mu dám šok, tak to pomůže). Jenžě smůla, a hodně velká. Šok jsem dostala po dvou týdnech já - naprostá demotivace doplazit se do fitka, naprostá demotivace do všeho - byla jsem unavená, slabá, vyčerpaná... fitko jsem vynechala a zkoušela jsem běhat, ale i to mi nepomohlo. Teď "sedím" dva týdny kvůli demotivaci doma... jsem proti tomuhle vytrénovaná, nestresuju se z toho že nic nedělám, naopak si odpočinek užívám. Pořád se cítím slabá a unavená, a viním z toho právě moje supersérie a časté kardia. Je mi trochu líto že jsem tento můj tréninkový plán rozumě nepromyslela, ale počila jsem se z toho. Musím si dát na chvíli pauzu od fitka, a teprve až budu mít chuť a budu připravená tak opět začnu.
  Naco tam chodit, když je mi to odporné a nebaví mě to? Proč si to ještě dělat horší? Měla jsi někdy taky takové demotivovací období? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Abych řekla pravdu, tak jsem nikdy takové období neměla, od té doby co jsem do posilovny začala chodit. A naopak se musím nutit do toho, abych si dala občas volno :D Jedině když jsem měla týden před soutěží a jela jsem už vypalovací tréninky, to pak nemáš žádnou energii a málem jsem se v posilovně rozbrečela :D Jindy ale ne.
   Určitě je dobře že sis teď dala pauzu, abys dala svoje tělo dokupy. Zkus zařadit každodenní relaxační procházky a až budeš mít pocit, že se do toho zase můžeš vrhnout, tak bych začala pozvolna, třeba 3-4 silové tréninky týdně (buď 3x týdně celé tělo, nebo 2x týdně spodek a 2x vršek), nepřeháněj to s nějakými supersériemi a trénink si užívej. Určitě motivace zase přijde :)
   A souhlas s tím, jak holky po dvou měsících cvičení jdou na soutěž do bikin, připadne mi že ty soutěže trochu ztrácí svoje kouzlo. Já jsem teda taky byla na soutěži jen po celkem krátké době cvičení, ale taky bych si za to teď naliskala když vidím ty fotky a mou formu :D

   Vymazat
 3. Super, že si sa zasa ozvala. Už mi tvoje články chýbali, ale tento mi to dlhočizné čakanie vynahradil. Ďakujem a držím palce pri dosahovaní súťažných cieľov.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za pochvalu :) Teď o Vánočních prázdninách jich mám naplánovaných víc

   Vymazat
 4. Týjo, já obdivuju ty tvoje dlouhé články. A si jedna z mála blogerek, u kterých si takhle dlouhý článek přečtu od začátku až do úplného konce! :)
  ..moc pěkný článek :)
  Fit Maddie

  OdpovědětVymazat
 5. skvělej článek Nikčo! :-)
  A musím ti zas pochválit postavu, s těma nohama děláš úplný zázraky a k tomu ty prsa.. no parádní!
  Jinak, k těm soutěžím.. myslim, že svalů na bodyfitness určitě málo nemáš, rozhodně kdybys soutěžila tady u nás, tak je tahle forma víc, než skvělá. A kdybys zkoušela bikini tak mám pocit, že bys tam asi byla tak trochu větší než ostatní (což je ale jedině dobře, protože bikini tady u nás jsou z poloviny holky, který po pár měsících cvičení hned jdou na soutěž a nevypadá to podle mýho tak, jak by se na soutěž slušelo..) ale pak mezinárodní sotěže jsou uplně o něčem jiným, to je jasný a tam bys i jako bikina byla skvělá :-)
  každopádně moc držím palce, děláš skvělý pokroky, jen tak dál! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju moc za pochvalu :)) no mě se líbí ty bikini na mezinárodní úrovni, a tam bych to chtěla dotáhnout.
   Ikdyž bych na český podia měla ''moc svalů'' na bikini, tak bych se tomu nijak nepodřizovala (jak to některé dělají, že třeba záměrně hubnou svaly aby se vešly do kategorie nebo tak - to já bych nikdy neudělala xD) Snad se ty trendy v ČR změní :)

   Vymazat
 6. You can see my web beauty water indonesia http://www.beautywater.id
  Indonesian Vitalitas http://obatkuatalong.com

  OdpovědětVymazat
 7. "Žádná studie nepotvrdila souvislost mezi vyšším příjmem bílkovin a nějakými zdravotními problémy!"...je všeobecně známo, že vysoký příjem B způsobuje vysokou zátěž na ledviny a játra. Nehledě na to, že nadměrným příjmem bílkovin si tak akorát zajistíš drahou moč, jelikož tělo aminokyseliny, které nepotřebuje rozloží a vyloučí močí (a jako bonus se ochuzuješ o nutriční látky, které musí bílkoviny rozložit).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Všeobecně známo" je třeba i to, že vsechny tuky jsou pro člověka špatné a tloustne se po nich, což samozřejmě není pravda. Vyšší příjem bilkovin mám z tech důvodů, které jsem vypsala v článku, a stojím si za svým názorem. Samozřejmě to není nějaké opravdu excesivní množství, to zas ne :D

   Vymazat
 8. Jakou máš velikost podprsenky? A jakou značku a kde kupuješ, prosím?

  Mám taky zvětšená prsa a žádná podprsenka mi nesedí,už jsem z toho zoufalá :(

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj :) Zatim jsem si "normální" podprdu koupila jen jednu a tam mam velikost 75 D. Normálně ale vetsinou stejne nosím sportovní podprsenky, protože je to pohodlnější :) Je fakt ze i doktor mi rikal, ze se mi na ně bude dost těžko hledat podprsenka, protože mam zároveň dost velkej obvod hrudníku :D

  OdpovědětVymazat
 10. Niki, to bylo opravdu hloupé přírovnání, já mám taky vyšší příjem bílkovin a stojím si za tím, ale po těch rocích se ty problémy začínají pomalu projevovat, ale prostě nedokážu udělat tu změnu..
  Každopádně, studie neříká, že všechny tuky jsou špatné, tak nevím co to s prominutím meleš, je x článků o tom jaké tuky jsou zdravé a, že se jim nesmíme vyhíbat!! A na bílkoviny najdeš spoustu negativ, když je příjem vyšší a já už to můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, za pár let ti to taky dojde..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. btw. komentář patří ke Karolíně komentáři a tvé odpovědi

   Vymazat
  2. To jsem ani nikde nenapsala, že nějaká studie říká, že všechny tuky jsou špatné :D Přečti si ten můj komentář, na který narážíš, ještě jednou a určitě pochopíš, jak jsem to myslela.

   Vymazat
 11. Kolik ti je prosím let? :)

  OdpovědětVymazat
 12. Ty tvoje články mi strašně chyběly! :) A úplně nesnášim, když mi někdo azčne tvrdit, že milion opakování na danou partii ho vyrýsuje a těžký cviky (váhově) jsou jen pro kluky, že by z ich jinak byli Hulkové...:D
  A chtěla bych se tě zeptat, jestli mi doporučíš nějákou knížku/ napíšeš článek o počtecvh opakování na daný typy partií dle typu svalovejch vláken, docela by mě to zajímalo..:)
  Ať se daří :)

  OdpovědětVymazat
 13. kdyby to šlo, dala bych ti na tento článek velký like :)

  OdpovědětVymazat
 14. Do bikin ti moc fandím :) a držím palce, ať narazíš i na dobré rozhodčí. Přijde mi, že stejně jako v men´s physique jsou ty výsledky z různých soutěží dost nejednoznačné. Člověk pak neví, jak se má připravit, kdy už má svalů moc a kdy málo, jak moc rýsovat (kdy už je to moc na krev a kdy akorát) atd... Držím palce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Souhlasím s tebou no, hlavně tady v ČR mi připadne, že rozhodčí upřednostňují takové hubenější holky. Mě se víc líbí zahraniční bikini, jako Nathalia Melo, Christina Strom Fjaere a Amanda Latona třeba :D Na nich je fakt vidět, že cvičí a mají svaly....

   Vymazat
  2. Třeba to díky tobě přijde i sem do Evropy :D

   Vymazat
 15. Ahoj, prosím o radu :))

  Máš mnoho zkušeností a tak jsem si troufla tě oslovit, jestli bys mi, prosím
  neporadila.




  Snažím se cvičit a chtěla bych někdy zkusit sacharidové vlny. Nevím ale,
  jestli je to dobrý nápad.

  Docela mám strach z toho, jak je ukončit a co bude potom?




  Máš s tím asi zkušenost, mohla bys mi prosím povědět, co se stane po dvou
  týdnech vln, když pak opět najedeš na normální stravu?

  Tělo mi zůstane vyrýsovanější nebo se hned zase "obalí"? Jak dlouho trvá
  efekt SV?

  OdpovědětVymazat
 16. Ten první obrázek, klasika. :D
  http://claireontheroad.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 17. TOKO ONLINE DISTRIBUTOR TERPERCAYA OBAT KUAT VITALITAS PRIA | VIAGRA | VIMAX | PIL BIRU | OBAT KUAT JAKARTA | OBAT KUAT DEPOK | OBAT KUAT BOGOR | OBAT KUAT BEKASI | OBAT KUAT TANGERANG | OBAT KUAT HERBAL | OBAT KUAT IMPORT http://obatkuatalong.com/

  OdpovědětVymazat
 18. MIlá Nikolko,
  možná by stálo za zvážení zveřejnění Tvé seminární práce na téma PPP na tomto bloku. Jaký máš na to Ty názor?
  Předem děkuji za Tvoji odpověď. Noemi

  OdpovědětVymazat
 19. Hello visitors this is the section of our site in which you can see the escorts in Dubai we are providing. here is the photo shoot of all our escorts these photos are the recent photographs taken by the highly professionalized photographers. Pakistani Girls Dubai
  whatsapp call at /+971-564-314-254

  OdpovědětVymazat
 20. Slingo online: How to play Slingo online
  Slingo is an online Slingo game that combines slots and bingo into a thrilling luckyclub.live combination. Try the free spins feature to get to the jackpot and keep winning!

  OdpovědětVymazat
 21. Mgm casino - JTM Hub
  The 청주 출장마사지 Casino Rewards program includes 남원 출장마사지 slots, blackjack, roulette, blackjack, and other games including online scratch 충주 출장샵 cards, 김포 출장마사지 video poker, and 군산 출장안마 video slot games.

  OdpovědětVymazat
 22. Tak určitě je dobré v této oblasti postupovat pomalu, stejně jako když člověk přestupuje od běžné kosmetiky k této, protože to rozhodně asi nebude nějaká legrace, začít hubnout po Vánocích :) Takže myslím, že spousta žen s novým novoročním předsevzetím je za tento článek moc šťastná :)

  OdpovědětVymazat

Za každý komentář moc děkuji! :) Pokud neodpovím, neznamená to ignoraci, ale ''pracovní vytíženost'' :D